ZPiT „Sokołowianie”
zaprasza!

Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież z Sokołowa Podlaskiego i okolic — początkujących i zaawansowanych
miłośników tańca do uczestnictwa w zajęciach naszego Zespołu!

Nasi partnerzy

Profesjonalne zajęcia taneczne

Oferujemy profesjonalne zajęcia taneczne z zakresu tańca: ludowego, polskiego w formie towarzyskiej oraz zajęcia wokalne.

Proponujemy naukę od podstaw a z czasem udział w zajęciach grup, które występują w całym kraju a także reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej. Z nami poznasz niepowtarzalne piękno polskich tańców, zwiedzisz świat, znajdziesz nowych przyjaciół, przeżyjesz niezapomniane chwile!

Oferta

Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” działa od 2002 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury szybko stał się wizytówką artystyczną rodzinnego miasta. Początkowo młodzież prezentowała na scenie tańce i pieśni podlaskie, z biegiem czasu repertuar grupy wzbogacił się o folklor kolejnych regionów: Kurpi Zielonych, Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Beskidu Żywieckiego, Spiszu oraz Opoczna i Śląska. W programie Zespołu są również tańce staro warszawskie oraz tańce narodowe: Polonez, Krakowiak, Kujawiak, Oberek, Mazur.


„Sokołowianie” równie chętnie jak suity taneczne przygotowują widowiska obrzędowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności. „Wielkanoc na Podlasiu”, „Żeńcy”, „Kolędnicy z kozą”, „Tryptyk naiwny według Kazimierza Grześkowiaka”, „Podlaska zabawa w karczmie”, „Noc Kupały”, „Pieczenie Korowaja” prezentowane są z wielka dbałością o każdy szczegół sceniczny, autentyzm pieśni, tańca i dialogów.

Światowa rozpoznawalność

Sokołowianie występowali w takich krajach jak Łotwa, Estonia, Włochy, Turcja, Rosja, Niemcy, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Belgia, Chorwacja, Ukraina, Grecja, Portugalia, Hiszpania, Francja a nawet Indonezja, Singapur i USA.

Na polskich festiwalach folklorystycznych Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień m.in. w Węgorzewie, w Szydłowcu, w Warszawie, w Puławach, w Zamościu, w Sierpcu, w Kątach, w Sokołowie Podlaskim.

Certyfikat CIOFF

Ogromnym sukcesem „Sokołowian” jest przynależność do organizacji CIOFF (Stowarzyszenie – Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) Pierwszy egzamin weryfikacyjny do CIOFF zespół zdał już po trzech latach działalności w 2005 roku. Kolejny w 2007 i w marcu 2010 roku, kiedy grupa otrzymała weryfikację na 5 lat. W październiku 2011 r. grupa najmłodsza otrzymała weryfikację na 3 lata, zaś w 2015 zespół otrzymał weryfikacje na kolejne 5 lat.

Uchwałą Rady Miasta Sokołów Podlaski z dnia 31.03.2017 r. ZPiT „Sokołowianie” otrzymał tytuł:

„Zespół Reprezentacyjny Miasta Sokołów Podlaski”

Mali Sokołowianie

W zespole działają również młodsze grupy SOKOŁOWIAN od 5 do 13 lat. „Mali Sokołowianie” tańczą od 2005 roku. Dziecięca grupa zawiązała się dzięki inspiracji starszych tancerzy. Młodzieżowy zespół tak bardzo zaimponował dzieciom i ich rodzicom, ze zapragnęli wziąć z niego przykład. Dziś „Mali Sokołowianie” stanowią znaną w mieście i w regionie markę artystyczną. Chętnie koncertują, a żywiołowa reakcja publiczności za każdym razem dodaje im skrzydeł. Podobnie stało się z rodzicami tancerzy, którzy pod wpływem swoich dzieci postanowili pójść w ich ślady i utworzyli grupę rodziców.

Zespół ma w swoim repertuarze tańce podlaskie, tańce śląskie, tańce staro warszawskie, tańce górali żywieckich, tańce opoczyńskie, zabawy lubelskie oraz kurpiowskie. W 2008 roku „Mali Sokołowianie” otrzymali II nagrodę na XXVIII Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Warszawie, I miejsce na XXIII Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych w Szydłowcu, Nagroda Starosty Sokołowskiego Podczas IX Europejskich Spotkań Folklorystycznych.

Mówią o nas

“Sokołowianie to zapał i energia, to ważna i cenna dla nas działalność artystyczna w dziedzinie kultury. To również artyści, którzy wzbudzają zachwyt za granicą, kultywując regionalizm. A przecież bogactwem każdego narodu jest kultura i tradycja, które tak bardzo szanują i pielęgnują Sokołowianie.”

BOGUSŁAW KARAKULA
Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski

“Każdy kolejny miesiąc działalności Zespołu Pieśni i Tańca Sokołowianie obfituje w radosne wydarzenia. Laury na festiwalach, niezapomniane koncerty, liczne zaproszenia na występy w kraju i za granicą. Te sukcesy niezmiernie cieszą wszystkie osoby związane z Zespołem. Najbardziej poruszająca jest jednak autentyczna radość młodych tancerzy z tego co robią, ich ogromne zaangażowanie w pracę Zespołu i szacunek dla polskiego folkloru.”

MARIA KOC
Wicemarszałek Senatu RP

“Gorąco życzę, by historia, która jest przed Wami, obfitowała nie tylko w kolejne laury, ale również w radość i satysfakcję z niezwykle ważnej funkcji, jaką Zespół pełni w społeczności naszego miasta i regionu. Niech to polskie dziedzictwo, które odkrywacie przed widzami poprzez swoje barwne występy, ubogaca także Was samych i daje Wam poczucie spełnienia.”

MARCIN CELIŃSKI
Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury

Dowiedz się więcej w punkcie informacji SOK